Rejestracja: 723-186-483 | e-mail: szpital@citocare.pl

Jak poradzić sobie z bólem pleców?

autor dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurgi, chirurgia kręgosłupa

dowiedz się więcej o naszym specjaliście - autorze tekstu

Przyczyny bólów pleców mogą być bardzo różne i w zależności od zdiagnozowanego ich źródła leczenie może przybierać rozmaite formy. Jednym z najpowszechniejszych źródeł bólu pleców jest między innymi przepuklina kręgosłupa, potocznie zwana „wypadniętym dyskiem”.

Jak walczyć z bólem? 

W mniej drastycznych przypadkach wyraźną choć niekoniecznie długo trwającą ulgę przynosi kilka dni spędzonych w łóżku i wspomaganie się farmakoterapią. Następnym krokiem jest rozpoczęcie współpracy z fizjoterapeutą i wprowadzenie w życie aktywności fizycznej. Umożliwia to odsunięcie w czasie nawrotu dolegliwości. W przypadku bardziej nasilonych zespołów bólowych współpraca z fizjoterapeutą musi potrwać dłużej i być poparta diagnostyką obrazową oraz wizytą u lekarza. Rehabilitacja przepukliny kręgosłupa to zabiegi, które na celu mają poprawę ukrwienia mięśni grzbietowych, nerwów i rdzenia kręgowego, wspomagają walkę z nocnymi obrzękami i objawami zastania, a także sprzyjają wzmocnieniu osłabionego dysku zdrowymi komórkami.

W przypadku gdy prowadzone leczenie zachowawcze nie przynosi dostatecznych efektów przez okres conajmniej 4-6 tygodni, gdy objawy ubytkowe nasilają się lub w przypadku nagłego wystąpienia istotnego deficytu neurologicznego należy rozważyć poddanie się zabiegowi.

Innowacyjne leczenie

Jedną z bardziej zaawansowanych procedur leczenia przepukliny krążka międzykręgowego jest nukleoplastyka metodą Dicogel. Operacja ta polega na nakłuciu ciała pacjenta igłą poprzez którą do uszkodzonego krążka miedzykręgowego podawany jest żelowy implant stymulujący procesy gojenia krążka międzykręgowego, tak zwany implant Discogel. Szczegóły zabiegu z wykorzystaniem implantu Discogel znajdują się na stronie www.citocare.pl.

W przypadku gdy u pacjenta zdiagnozowany został deficyt neurologiczny oraz gdy rozmiary przepukliny przekraczają 40 % średnicy kanału kręgowego, pacjent kwalifikowany jest do operacji z nacięciem powłok skórnych.

Małoinwazyjne leczenie kręgosłupa

W szpitalu Citocare dostępne są zarówno operacje z wykorzystaniem techniki endoskopowej. Zaliczana jest ona do najmniej inwazyjnych metod leczenia patologii w odcinku lędźwiowym i piersiowym kręgosłupa. Czas pooperacyjnej rekonwalescencji jest bardzo krótki - pacjent może wrócić do domu już po dobie od operacji. Co więcej pooperacyjna rehabilitacja trwa wyłącznie od 4 do 6 tygodni. Kolejnymi walorami poddania się zabiegowi z wykorzystaniem techniki endoskopowej jest optymalna minimalizacja urazu operacyjnego i utraty krwi. Niewielkie nacięcie skóry podczas operacji nie przekracza 1 cm! Jest to gwarancja nienaruszania mięśni i więzadeł przykręgosłupowych oraz kości. Co więcej blizny powstałe podczas zabiegu są bardzo małe i słabo widoczne. Krótki pobyt na bloku operacyjnym i mała inwazja w tkanki pacjenta skutkuje również bardzo małym ryzykiem zakażeń.

Metoda endoskopowa w zwalczaniu bólu kręgosłupa najcześciej znajduje zastosowanie w leczeniu prawie wszystkich rodzajów przepuklin krążka międzykręgowego (dyskopatii) w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, stenozy kanału kręgowego oraz otworu międzykręgowego, przerostu więzadła żółtego, a także zespołu ogona końskiego.

Decydując się na leczenie operacyjne przepukliny krążka międzykręgowego pacjenci przybliżają się do odzyskania poczucia komfortu i ponownego cieszenia się pełną sprawnością.