Rejestracja: 723-186-483 | e-mail: szpital@citocare.pl

Jak przebiega zabieg usunięcia zaćmy?

autor lekarz Izabela Chraniuk, specjalista okulistyki

dowiedz się więcej o naszej specjalistce, autorce artykułu 

Usunięcie zaćmy - jak przebiega zabieg? 

Zaćma jest uleczalna, mimo, że praktycznie nie ma leczenia zachowawczego. Jedynym skutecznym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i na jej miejsce wszczepienie nowej, sztucznej. Zabieg wykonywany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najbezpieczniejszą i najmniej traumatyczną dla oka.

Operację przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (kroplowym lub okołogałkowym) oraz w sedacji na bloku operacyjnym. Pacjent podczas zabiegu jest więc przytomny i świadomy. Czuje dotyk i polewanie wody, ale nie odczuwa bólu. Oprócz lekarza okulisty na sali obecny jest lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna, którzy wspólnie czuwają nad bezpiecznym przebiegiem operacji.

Ile trwa zabieg? 

Zabieg trwa z reguły kilkanaście minut i przeprowadzany jest w pozycji leżącej. Pacjent przykryty jest sterylną chustą, a na powieki zakładana jest rozwórka, aby oko pozostało otwarte. Po usunięciu zmętniałej soczewki w jej miejsce wszczepiany jest sztuczny implant. Po operacji na oko zakładamy opatrunek. 

Liczy się współpraca!

Warunkiem sprawnego i bezpiecznego przebiegu zabiegu jest dobra współpraca pacjenta z operatorem, dlatego pacjent powinien:

W ramach umowy z NFZ pacjent otrzymuje soczewkę jednoogniskową, która pozwala na uzyskanie dobrego widzenia na jedną odległość np. do dali (chodzenia), wówczas do bliży (czytania) wymaga korekcji okularowej ok. +3,0D.