Rejestracja: 723-186-483 | e-mail: szpital@citocare.pl

Kręgosłup - dlaczego zaczyna boleć?

autor dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurgi, chirurgia kręgosłupa

Kręgosłup pełni w naszym organizmie kilka ważnych funkcji: utrzymuje ciało w pozycji wyprostowanej, jest narządem ruchu oraz osłania strukturę rdzenia kręgowego. Nie dziwi więc fakt, że ulegając tak licznym obciążeniom, jest narażony na choroby i uszkodzenia. Ból kręgosłupa pojawia się zwykle nagle i przeszkadza w zwyczajnym, codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście istnieje małoinwazyjna metoda leczenia, która pozwala pokonać dolegliwości i szybko wrócić do formy.

Kręgosłup – budowa i rola w organizmie


Kręgosłup to element szkieletu. Składa się z odcinków – lędźwiowego, szyjnego, piersiowego, guzicznego oraz kości krzyżowej. Kręgosłup budują kręgi oraz położone między nimi dyski. Człowiek posiada zwykle 33 kręgi, choć może mieć ich 32 lub 34 (liczba kręgów guzicznych jest zmienna). Poszczególne kręgi są połączone z sobą za pomocą więzadeł oraz małych stawów. Pozwalają one na ruch jednego kręgu względem pozostałych. Kręgosłup chroni rdzeń kręgowy, a także podpiera nasze ciało. Można porównać go do stelaża, na którym opierają się mięśnie i stawy. To dzięki niemu możemy utrzymać pionową pozycję ciała, a w razie potrzeby również siedzieć lub odpoczywać w pozycji leżącej. Zdrowy kręgosłup nie boli, a kiedy spojrzymy na niego z przodu, wygląda na prosty.

Dlaczego czasem kręgosłup zaczyna boleć?


Układ ruchu, jak każdy inny układ w organizmie, starzeje się i zużywa. Chrząstka stawowa z biegiem lat staje się coraz cieńsza, pogarsza się też jakość i ilość mazi stawowej. Kości, którym brakuje osłony, ocierają się o siebie, powodując ból. Pojawiają się też wyrośla chrzęstne i kostne, które ograniczają ruch. Niestety, obecnie problemy te dotykają coraz młodsze osoby. Zmiany cywilizacyjne pociągają za sobą zmniejszenie ilości ruchu, zwiększenie stresu, złą dietę i nałogi. Dodatkowe kilogramy to jednak balast obciążający kręgosłup, a brak ruchu sprawia, że nadmiernie uciskana chrząstka traci zdolność pobierania składników odżywczych z mazi stawowej. W wyniku tych czynników krążki międzykręgowe mogą wysuwać się z przestrzeni międzykręgowej i uciskać okoliczne struktury, w tym korzenie nerwowe. Pojawiają się wtedy nieprzyjemne dolegliwości takie jak rwa kulszowa, zaburzenia czucia, niedowład mięśni oraz silne odczucia bólowe.