Rejestracja: 723-186-483 | e-mail: szpital@citocare.pl

Leczenie kręgosłupa - jakie mamy możliwości?

autor dr n. med. Marcin Tafelski, specjalista neurochirurgi, chirurgia kręgosłupa

Leczenie kręgosłupa – jakie mamy możliwości?


Podstawowym sposobem dbania o kręgosłup jest profilaktyka. Zdrowy tryb życia, bogaty w ruch oraz opierający się o zbilansowaną dietę. Jeśli dolegliwości już wystąpią, należy dodatkowo zgłosić się do lekarza i rozpocząć farmakoterapię oraz rehabilitację. Takie leczenie kręgosłupa zwykle w zupełności wystarcza, jednak nie zawsze. W około 10% przypadków wymagane są operacje kręgosłupa. Coraz popularniejsza jest endoskopia, czyli małoinwazyjna chirurgia. Jest możliwa w stosowaniu przy prawie wszystkich rodzajach przepuklin krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a także stenozie kanału kręgowego, przeroście więzadła żółtego czy zespole końskiego ogona. Operacja wykonana metodą endoskopową pozwala odbarczyć struktury nerwowe bez jednoczesnej nadmiernej ingerencji w mięśnie i stawy.

Endoskopia – małoinwazyjne operacje kręgosłupa


Podczas zabiegu metodą endoskopową na plecach pacjenta wykonuje się maleńkie, zaledwie 5-10 milimetrowe nacięcie. Lekarz rozwarstwia mięśnie, nie naruszając mięśni i więzadeł przykręgosłupowych oraz kości. Znacznie zmniejsza to ryzyko powstania nieestetycznych blizn pooperacyjnych, utraty krwi oraz zakażeń. Do wykonanego nacięcia wprowadza się zestaw narzędzi, a całą operację obserwuje na monitorze powiększającym obraz 20-krotnie. Operacja taka nie trwa długo, a pacjent już po dobie może opuścić szpital i wrócić do domu. Kontynuowana w warunkach domowych rehabilitacja, trwająca od 4 do 6 tygodni, pozwala na pełen powrót do formy i kontynuowanie obowiązków rodzinnych i zawodowych. Endoskopowe operacje kręgosłupa polecamy każdemu, jednak na uwagę szczególnie zasługuje fakt, że jest to świetna alternatywa dla osób, które nie kwalifikują się do klasycznych, otwartych operacji. Endoskopia przywraca osobom chorym i starszym nadzieję na szybkie uwolnienie się od dokuczliwego bólu kręgosłupa.


Już dziś pomyśl o zdrowiu swojego kręgosłupa!


Leczenie kręgosłupa metodą endoskopową ma wiele zalet – jest szybkie, małoinwazyjne i dostępne dla wszystkich. W szpitalu Cito Care przeprowadzamy tego typu zabiegi, korzystając z nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie sprzętów firmy Richard Wolf. W 2019 roku odbyło się kilkadziesiąt takich operacji. Planujemy dalszy rozwój stosowania tej metody w naszym szpitalu, przeprowadzając operacje pokazowe ze światowej klasy specjalistami oraz szykując się do otwarcia Regionalnego Centrum Endoskopii Kręgosłupa. Jeśli więc cierpisz na dolegliwości związane z kręgosłupem, już dziś pozwól sobie pomóc i zarezerwuj termin konsultacji specjalistycznej w szpitalu Cito Care. Możesz to zrobić telefonicznie lub przez Internet. W Cito Care otoczymy Cię opieką, pomożemy odkryć źródło problemu oraz skierujemy na terapię. Skontaktuj się z nami i zobacz, jak wspaniałe jest życie bez bólu