Rejestracja: 723-186-483 | e-mail: szpital@citocare.pl

Zaćma - choroba, którą możesz wyleczyć

autor lekarz Izabela Chraniuk, specjalista okulistyki

dowiedz się więcej o naszej specjalistce, autorce artykułu

Czym jest zaćma?

Zaćma (cataracta) to bezbolesna choroba oczu, polegająca na postępującym mętnieniu naturalnej soczewki oka.

Objawem zaćmy jest stopniowe pogarszanie się widzenia, pomimo stosowania najlepszej korekcji okularowej oraz częstej zmiany okularów; mogą pojawić się dwojenie w jednym oku czy świetliste promienie wokół źródeł światła. W skrajnych przypadkach widzenie pogarsza się do poziomu poczucia światła, co powoduje, że pacjent jest niezdolny do samodzielnego funkcjonowania. Zaćma dotyka najczęściej ludzi po 55 roku życia. Może jednak dotyczyć również osób młodszych, tak jak w przypadku zaćmy wrodzonej, pourazowej czy polekowej.

Nie czekaj z zabiegiem do ostatniej chwili!

Dzisiejsza medycyna oferuje zabieg usunięcia zaćmy, który trwa zazwyczaj 15 minut, czas hospitalizacji wynosi nie więcej niż dobę, a poprawa widzenia następuje prawie od razu. Dla specjalistów okulistyki zabieg ten stał się tym, czym dla stomatologów wymiana plomby. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg, a ci, którzy jeszcze tego nie zrobili zastanawiają się jedynie: kiedy nalezy go wykonać? Odpowiedź brzmi: wtedy, gdy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy.

Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy. Powtarzane często przekonanie, że z zabiegiem należy poczekać, aż zaćma „dojrzeje” nie jest prawdziwe. Oczekiwanie na całkowite zmętnienie soczewki grozi powikłaniami, a operacja, która staje się wtedy konieczna i pilna, jest bardziej skomplikowana i nie zawsze pozwala na odzyskanie dobrego widzenia.

W Szpitalu CitoCare zebraliśmy zespół specjalistów okulistyki, operatorów, którzy codziennie wykonują zabiegi zaćmy: